Prezentowane poniżej usterki zdarzają się bardzo często, ale nie zawsze są zauważane przy samodzielnym odbiorze mieszkania. Zgłoszone w odpowiednim czasie, nakładają obowiązek naprawy na wykonawcę robót budowlanych. Odbędzie się to na jego koszt oraz zanim mieszkanie będzie wykończone.
Warto pamiętać, że niektóre usterki w ogóle by nie powstały, gdyby budowa była objęta od początku fachowym nadzorem. Jeśli jest już na to za późno, pozostaje jedyną opcją jest skorzystanie z opinii fachowca przy odbiorze gotowego mieszkania.
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przeze mnie, w ramach prowadzonej dokumentacji.
Pęknięcia posadzek. Zdarzają się zarówno w nowych jak i starych budynkach.
Pęknięcia ścian. Można je rozpoznać po solnych wykwitach na tynku.
Wykrycie pęknięcia to początek. Następnie trzeba ustalić jego wagę. Inne konsekwencje ma pęknięcie ściany a inne położonego na niej tynku.
Mokra lub wilgotna ściana powinna oznaczać wstrzymanie się z malowaniem.
Fachowiec nie ocenia wilgotności ściany „na oko”. Korzysta ze specjalistycznych urządzeń.
Niektóre usterki, jak błędy w ociepleniu, mogą ujawnić się dopiero w specyficznych warunkach, np. podczas ogrzewania części mieszkania niższą temperaturą. Warto zapobiegać ich powstaniu już na etapie budowy.
Jeżeli odczuwalna temperatura w mieszkaniu jest zbyt niska należy wykonać pomiar termograficzny ściany (różnica temperatury przy pomiarze pomiędzy wnętrzem mieszkania a temperaturą powietrza zewnętrznego musi wynosić minimum 15ºC).
Niektóre usterki wpływają na estetykę budowli i komfort użytkowania. Zdjęcie przedstawia konsekwencje niewłaściwej obróbki blacharskiej balkonu.
Brak odpowiedniego spadku przy elementach obróbki blacharskiej, może powodować przecieki w mieszkaniu oraz niszczenie elewacji.
Przyczyną tego typu usterek jest złe umocowanie dachówek lub ugięcie więźby dachowej.
Jeśli nad parkingiem położone są tereny zielone i dochodzi do przecieku stropu, konieczne jest wykonanie iniekcji.
Przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego, szczególne znaczenie ma nie tylko dobór materiałów, ale także technologia wykonania.
Typową usterką przy źle wykonanym ogrzewaniu podłogowym jest odspajanie się płytek posadzki.
Niektórych usterek łatwo uniknąć, dobierając odpowiednią szerokość fug.